Doğru alan adı seçiminin önemi

Duyuru Domainbul.com - 08/06/2015

İster kişisel bir blog ister iş amaçlarınız için oluşturacağınız bir site için doğru alan adı (domain) seçimi hayati önem taşıyor. Doğru alan adı seçimiyle rakiplerinizin bir adım ötesine geçebilirsiniz. Bu yüzden alan adı seçiminizi yapmadan önce, birazdan bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

.Com’dan Vazgeçmeyin

.com en iyi bilinen ve tüm dünya tarafından kabul edilen üst seviye alan adıdır. Kurumsal firmanız için bir alan adı bakıyorsanız .com uzantılı bir alan adı seçmeniz bilinirliğinizi artıracaktır.  Elbette sonu .net veya .org ile biten birçok başarılı firma mevcut. Fakat yeni firmanızın müşterilerinin, .net veya .org ile biten alanadınızı unutup sitenizi bulamamasının veya rakip firmanıza gitmesinin birçok olumsuz etkisi olacağı da bir gerçek. Tabii ki bu durumun bazı istisnaları bulunuyor. Eğer yerel bir işletme iseniz, bu durumda yerel üst seviye adları (Türkiye için com.tr, Çin için cn gibi) kullanmanız akıllıca olabilir.

Kolay Okunabilir İsimler

Kullanıcılar tarafından kolayca okunabilen isimler seçmeye özen gösterin. Birçok sessiz harfin birleşmesinden oluşacak bir alan adı kolay okunamadığı gibi akılda kalıcı da olmayacaktır.

Kısa İyidir

Kısa alan adlarının hem hatırlanması hem de doğru yazılması daha kolaydır. Bunun yanı sıra, kısa domainler, kullanıcılarınızın sitenizi başkalarına anlatmalarını kolaylaştırır.

Tire Kullanmayın

Birçok firma alan adında bir veya daha fazla tire (-) işaretini kullanıyor. Böylece tire işareti ile anahtar kelimeler daha fazla belirginleştiriliyor ve arama motorlarının, domainde hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını anlaması sağlanıyor. Fakat bu şekilde bir kullanım sonucunda, kullanıcılar adres yazarken adreste tire olduğunu ya da tirenin nerede olduğunu unutarak başka sitelere gidebilirler. Aynı zamanda tireli alan adları, ziyaretçilerin gözünde tiresiz olanın ucuz bir kopyası olarak algılanabilir. 

Diğer Uzantılar

Eğer .com ile biten güzel bir alan adı bulduysanız bu domainin diğer yaygın uzantılarını (net, org, biz, info vb.) da satın alıp .com uzantılı sitenize yönlendirmelisiniz.  Bu şekilde insanlar diğer sitenizi yanlış uzantılı halde girseler de otomatik olarak doğru siteye yönlendirilecekler, bu yöntem aynı zamanda başkalarının sitenizi taklit etmelerini ve sitenizin trafiğinizi azaltmalarını engelleyecektir.

Rakamlar ile Harfleri Değiştirmeyin

Domain içinde numaralar bulunabilir fakat kelimeler yada harfler yerine rakam koyulmamalıdır. Bu kafa karıştırıcı bir yöntem olmasının yanı sıra hatırlamayı zorlaştırıyor. Örnek vermek gerekirse, o harfi yerine 0’ı tercih etmeyin.

Telif Hakları Sorunları

Var olan bir markayı veya telif hakları ile ilgili sorun çıkabileceğini düşündüğünüz bir kelimeyi alan adınızda kullanmayın.

Düşen Alan adlarını Takip Edin

Düşen alan adı, daha önce kayıtlı olan fakat süresi dolduğu için kayıtsız duruma geçen alan adlarını temsil eder. Şirketlerin piyasadan çekildiği, kişinin domain yenileme ücretinin karşılanamadığı ya da yalnızca alan adını yenilemeyi unuttuğu durumlarda alan adı düşer ve herkese açık bir halde birisi tarafından kayıt edilmeyi bekler. Yakında düşecek domainleri gösteren birçok site mevcut. Bunlardan birisini takip etmeniz, düşen domaini ilk sizin almanızı sağlayacaktır.

Alan adınızı Kaybetmeyin

Bir alanadı bulduğunuzda, seçtiğiniz bir domain tescil firması ile domaininizi kaydettirebilirsiniz. Kayıt aşamasında sıkça kullandığınız bir mail adresini vermeniz, hayat kurtarabilir. Eğer domaininizin süresi dolmaya yakın ise firmanız size bunu bildiren bir mail atacaktır. Bu şekilde süresi dolmadan alan adınızın süresini uzatabilirsiniz. Eğer alan adınızın süresini uzatmayı unutursanız normal fiyatından birkaç kat daha fazla ücret ödeyeceğinizi unutmayın.

Alan adı seçerken dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünüz başka önemli noktalar varsa bunları bizimle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

Sıkça sorulan sorular için S.S.S sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sorulan Sorular
comments powered by Disqus